Konuşma: Duble Hikâye’yle Kişisel ve Kolektif Bellek Üzerine

Konuşma: Duble Hikâye’yle Kişisel ve Kolektif Bellek Üzerine
Zeynep Yasa Yaman, Gülçin Aksoy, Derya Fırat, Öndercan Muti
4 Nisan Cuma, 18:30

Gülçin Aksoy’un 13 Nisan’da sona erecek Duble Hikâye sergisi, Aksoy’un sanat pratiği ve sanatsal bağlantılarının yanı sıra, yapıtların çıkış noktasını ve arka planını oluşturan sosyolojik ve tarihsel bağlam açısından tartışılıyor.
1984-2014 aralığındaki toplumsal/siyasi/bireysel yaşanmışlıklarla biçimlenen sergisinde Gülçin Aksoy, çiftdüşün tekniğiyle karşıt kavramları biraraya getiriyor; beklenenin aksine “normalleşme” ve “kabul etme” ile sonuçlanamayan içinden çıkılmaz sorunları ironikleştirerek düşündürüyor. Geçmiş ile bugün arasında gidip gelirken tarihten güne, devletten, kamuya, özele/mahreme uzanan duble yollarda geziniyor, arıyor; anılarla ve yaşananlarla derin bir söyleşiye giriyor. Sanat tarihçi Zeynep Yasa Yaman sanatçıyla birlikte, Duble Hikâye’nin işaret ettiği başlangıçları, geride ve arada kalanları, ikizlikleri tartışmaya açıyor.

Bellek ve Kültür Sosyolojisi Çalışmaları Derneği’nden (BEKS) Derya Fırat ve Öndercan Muti ise Aksoy’un kişisel tarihinde önemli bir kırılma yaratan ve sergideki işlerin sıklıkla mesele edindiği 12 Eylül darbesi ve ertesini, “Bir Kolektif Bellek Çalışması: 12 Eylül” adlı saha çalışmasının verilerinden hareketle, solun 1980 Askeri Darbesi öncesinde ve sonrasındaki macerasını, yine serginin odak noktalarından Samsun ve Karadeniz bölgesi özelinde ele alıyorlar.

Yazının orijinaline ulaşmak için tıklayınız.