Ana Sayfa Araştırma Projeleri 2021 Tarih ve Hafıza Araştırmaları Teşvik Fonu sonuçları belli oldu

2021 Tarih ve Hafıza Araştırmaları Teşvik Fonu sonuçları belli oldu

Cihan Erdal ve Öndercan Muti’nin yürüteceği “19 Ocak Kuşağı’nı Anlamak” başlıklı BEKS araştırma projesi 2021 Tarih ve Hafıza Araştırmaları Teşvik Fonuna layık görüldü.

2021 Tarih ve Hafıza Araştırmaları Teşvik Fonu sonuçları belli oldu

BEKS araştırmacıları Cihan Erdal ve Öndercan Muti’nin “19 Ocak Kuşağı’nı Anlamak” başlıklı projesi 2021 Tarih ve Hafıza Araştırmaları Teşvik Fonunu kazandı.

2010 yılında Hrant Dink Vakfı destekçilerinden Dr. Alper Öktem’in girişimi ve katkılarıyla hayata geçirilen Tarih Araştırma Teşvik Fonunun çerçevesi 2013 yılı itibariyle genişletilerek ismi ‘Tarih ve Hafıza Araştırmaları Teşvik Fonu’ olarak güncellenmiştir. 1915’te sergilenen ve günümüzün anlayışıyla insan hakları savunuculuğu olarak değerlendirilebilecek vicdanlı davranışların yanı sıra yaşananların insani boyutlarının günümüze yansımaları, sonraki nesillerde bıraktığı izler ve farklı hatırlanma biçimleri araştırmaların kapsamına alınmıştır. Bu yönde yapılacak bilimsel çalışmaları teşvik amacını taşıyan Fona, 2017 yılında Harry Parsekian da katkılarıyla destek vermiştir.

Hülya Adak (Sabancı Üniversitesi), Ayşe Gül Altınay (Sabancı Üniversitesi), Ayfer Bartu Candan (Boğaziçi Üniversitesi), Valentina Calzolari (Université de Genève), Deniz Kandiyoti (University of London), Raymond Kévorkian (Université Paris-VIII), Kerem Öktem (University of Venice) ve Arus Yumul’un (İstanbul Bilgi Üniversitesi) oluşturduğu Tarih ve Hafıza Araştırmaları Teşvik Fonu 2021 jürisi başvuranlar arasında yapılan sıralama sonucunda dört araştırmaya destek verilmesine karar verdi. Cihan Erdal ve Öndercan Muti’nin “19 Ocak Kuşağı’nı Anlamak” başlıklı projesi bu yıl destek kazanan dört araştırmadan biri oldu.

Öndercan Muti Lisans derecesini 2009 yılında Yeditepe Üniversitesi Felsefe Bölümü’nden, yüksek lisans derecesini ise 2012 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden aldı. Doktorasını Humboldt Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde tamamladı. Hâlen aynı üniversitede ders vermenin yanı sıra Max Planck Demografi Çalışmaları Enstitüsü’ne bağlı ‘Population Europe’ programında araştırmacı olarak çalışmaktadır.

Cihan Erdal, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde sosyoloji alanında yüksek lisans eğitimi aldı. Carleton Üniversitesi Sosyoloji ve Antropoloji Bölümü’nde devam eden doktora araştırması, başta Atina, İstanbul, Paris ve Berlin olmak üzere Avrupa’da radikal toplumsal değişim için mücadele eden gençlerin deneyimlerine odaklanmaktadır. 2020 yılında Kanada Sosyal ve Beşeri Bilimler Araştırma Konseyi fonunu almaya hak kazanan Erdal, hâlen Kanada merkezli Kentli Gençlik Araştırmaları Merkezi’nin koordinatörüdür.

Exit mobile version